banner8

Amerika, Avrupa ve Ortadoğu üçlemesinde gelişmeler hızlı değişmeye başladı.Türkiye Ortadoğudaki gelişmeleri takip etmeyi bırakıp bilfiil içerisinde olduğu günden beri bütün kartlar tekrar dağıtıldı ve ABD başkanlığı seçiminden sonra yeni oyun başladı.

Amerikan üst aklının Trump’ın başkan olmasını istemesinin en önemli sebebi Ortadoğudaki politika değişikliğini yapabilecek radikal karaları alıp uygulayabilecek kabiliyetde olduğu içindir. Peki Ortadoğudaki bu karar değişikliğinin anlamı nedir?  Bu konuya tekrar döneceğim ancak bu konunun kritik önemini unutmamalıyız.


Türkiye ve Rusya yakınlaşması sonucu Türk Akımı projesinin imzalanmasıve hızlı ticari anlaşmalar ile düzelen ilişkilerimiz Amerika kanadında rahatsızlıklar oluşturdu. AB ve Türkiye ilişkilerinin son olaylarla daha da gerilmesi sonucunda NATO'nun konumu tartışılır pozisyona gelmesi, Türk halkının son olaylardan sonra AB'ye bakış açısının değişmesi ve vize muafiyetinde gösterilen samimiyetsiz tutumu çatlağın derinleşmesine sebep oldu.HDP, PKK bağlantısındaki üst aklın AB içindeki ülkelerden olması ve bunun açığa çıkması bizim aldığımız pozisyonu değiştirmiş ve sorgulanır konuma getirmiştir. NATO'nun varlığına artık Amerika'nın da ihtiyaçı kalmadığı aşikar. Bu noktadan sonra Rusya güvenlik çizgisini Akdeniz'e taşıdığı için ki tek uçak gemisini Suriye’deki üssüne göndermiş ve Suriye’de süresiz kalacağını deklare etmiştir.

Bu hassasiyetin üzerine Amerikan politikalarına geri dönelim. 2. Dünya savaşı sonrası Almanya’ya uyguladığı sömürü ve savunma stratejisini gelişen Avrupa içinde dönüştürdüğü AB'nin ekonomik sıkıntı ve içindeki toplumsal refleksler neticesinde,  Amerika adına Rusya'ya yaptığı savunma hattı iflas etmiştir. Bunu gören Amerika politikasını Polonya ve Ukrayna'nın üzerine kurmuş Rusya o yüzden Kırım'ı işgal etmiş bunu engelleyemeyen AB de Amerika ekseninden çıkmıştır. Bu değişkenliğin içinde Amerikan politikalarının başarısız olması doğaldır. Onun içindir ki Amerika bu stratejik kırılmayı yapabilecek bir başkan seçerek buradaki değişiliğin sinyalini vermiştir. Artık amaç Ortadoğu’da sadece fosil yakıt ve doğalgaz değildir. Bunun yanında İsrail'in güvenliğinin garanti edilmesi ve Hristiyan nüfusun korunması da bu taleplerin içindedir. O yüzden bu coğrafyada bu birlikteliği sağlayacak ülke olan Türkiye ile ilişkiler düzeltilmeye çalışılacak.  Ancak Türk İslam medeniyeti içindeki tüm unsurların Türkiye üzerinde toplanması kontrol edilmesi zor bir güç oluşturacak. Şii ve İran yapısının varlığını Ortadoğu’da güçlendirecek bir yapı oluşturulacak şekilde politikalar geliştiriliyor. Amerika’nın Ortadoğu politikasında ki en önemli değişiklik de bu olacak. Osmanlı- Safevi devletlerinin mücadelesi gibi bir siyasal ortam hazırlığı gözlerden kaçmamalı. Bu ortamda Amerika’nın burada askeri olarak bulunmasının gereği kalmayacak. Bu coğrafyada ekonomik varlıkların ticari boyutuyla yer alacak. Bu hem emperyalizm karşıtı söylemin Amerika ile kodlamasını kaldıracak hem de küresel sermayenin burada kimlik değiştirerek yerli sermaye ile gizlenmesine olanak sağlayacaktır. Bu durumda iyi bir tüccar ve zengin işadamı kimliğiyle Başkan Trump Amerikan başkanlığının yanında uluslararası büyük sermaye sahiplerine de başkanlık yapacağı için soğuk savaş döneminin devamı için çaba sarfedeceği sinyalini vermiştir.

Rusya ve Çin, Türkiye hamlesini savunma sanayi, enerji alanlarında ve ileri teknolojik konularındaki işbirliği ile yapılandırmaya başladı. Bütün bu yeni kurulan oyun sonucunda Türkiye, aldığı pozisyon ve takındığı tavırlarla dişli bir oyuncu olduğunu gösterdi. Amerikan üst aklı bize yakınlaşacak ama İran'a da ekonomik desteğini arttırarak sürdürecek.


Son olarak sayın Cumhurbaşkanı'mızın idam konusunda yaptığı çıkışın gerekçesinin de iyi okumak lazım. Eğer bu yasa erken çıkmazsa AK Parti’yi bekleyen ikinci Apo tehlikesi ile karşı karşıyayız demektir bu.  Amerikan üst aklı bu yasa çıkmadan FETÖ’yü teslim etmeyi ve idamı uygulatmayarak Türkiye’de siyasi blokların birleşmesini engelleyecek, politikalarını sürdürmeye devam edecektir. Ancak devam eden terör suçlarının bunun dışında tutulması bu planı bozabilir. Böyle bir riskin oluşmasını engellemek için Cumhurbaşkanı'mız referandum ile bu kararı milletin almasını sağlayacak ve değiştirilmesiyle aynı zamanda iç politika da baskı unsuru olarak kullanılmasının önüne geçmeyi hedeflemektedir. Ayrıca AB ile ilişkilerin askıya alınma sebebi olacak olan bu karar bir nevi AB ile ilgili Türk halkınında yaklaşımının bir göstergesi olması açısından önemlidir. Bu durumda Cumhurbaşkanı'mızın oyun kurulumu her iki kulvara da mesaj verip hamle yapma şansı vermiştir Türkiye’ye. Türk milleti olarak isteyeceğimiz son şey bu birlik ve beraberlik ortamlarının oluşmasını engelleyecek gelişmelerdir.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
sanalbasin.com üyesidir