Merakla beklenen ABD Başkanının “Milli Güvenlik Strateji Belgesi” açıklandı. Elbette ve her zamanki gibi “Önce Amerika“ vurgusu taşıyan belge dört temel esasa odaklanmış durumda:

“ABD’nin, vatandaşlarının hayat tarzlarının korunması,
Amerikan refahının korunup güçlendirilmesi,
Gerektiğinde “güç kullanarak” barışı savunmak ve
Amerika’nın nüfuz alanını ve itibarını arttırmak.”

Temel ilkeler böyle. Sanırsınız bu cihanda “bir Amerika var, dahası yok!” Trump'ın açıkladığı ulusal güvenlik strateji belgesinin hedefinde Çin var:  ABD’nin güvenlik ve refahının tam karşısında konumlanmış asıl düşman… Hemen bir ticari bakışla Çin 414 milyar dolar fazla verirken, ABD 800 milyar dolar açık veriyor. Bu açıklar nereye kadar? Sonu yok tabii.

Ulusal Güvenlik belgesinin de bazı süslü lafları var: devlet diyor, güç diyor, egemenlik ve milli çıkardan söz ediyor; Amerikan çıkarı varsa diyor, Amerikan refahı sözkonusuysa diyor… Sanki birtek ona helal bu çıkarlar.

Çin’e bunca meydan okuma acaba Çin ve müttefiklerini etkileyecek mi? Çin’in içinde yer aldığı ittifaklara çeki düzen verecek mi? ABD neden durup dururken ve sürekli Afganistan’da 5-600 kadar bir DEAŞ militanı kaldığından söz ediyor. Dikkati başka tarafa çekip buradaki tahmini rakamlar olarak ifade edilen 10.000 kadar DEAŞ militanını bölge ülkeleri Çin, Pakistan, İran için tehdit olarak elinde tutuyor olmasın… İpek-Demir  Yolu projesinin yeşerttiği ittifakları kendi aleyhine kurgulayıp buna karşı kullanacağı taşeronları bölgeye yığınak yaptırıyor olmasın… Hiç de yabancı değil bu fikir. Olur olur. Amerika bu!

Hem Çin’e efelenip hem de “Bu meydan okuma, temelde insan onuruna ve özgürlüğe değer verenlerle, zalimler ve tek tipçiliği dayatanlar arasındaki bir mücadeledir” ifadesi rekabetin salt ekonomik olmadığının bir ifadesi olsa gerek. Siyasi ve ideolojik de bir tavır var burada. Yine bir “Özgür dünya” söylemi, yine ”demokrasi ihracı”.

Milli Güvenlik belgesi 60 defa Çin ve Rusya isimlerinin telaffuz edildiği bir belge olmuş. Bir de önceki dönemin “bunlarla” mücadelesini pasif buluyor. Önce “Yeni korumacılık” ve Amerikan ticari çıkarlarına dayalı önlemler ve sonrasında, gerektiğinde güç kullanmanın önemine dikkat çekiyor.

Ortada 550 milyar dolarlık bir ticari potansiyel var…

Çin’in kanun tanımaz, kural tanımaz fikir sanat eserleri yağmacılık ve hırsızlığı var. Çin bunu yaparken kendini yeşertip, kendi sanayisini geliştirip diğerlerine zarar veriyor. Düşük ücret politikası, yüksek kamu desteklerinin Çin’e faydalı ve Amerikan yatırımlarının da Çin’in kalkınması için önemli olduğunu belirterek; Tehdit eden bir ülkeyi kalkındıramayız diyor.

İşte burası önemli Çin son dönemde en önemli ekonomik kalkınma projesi olarak "Tek Kuşak Tek Yol" projesini benimsedi. Milli Güvenlik Strateji Belgesi, milyarlarca dolar harcayarak gerçekleştirilen bu altyapı yatırımlarının gerçek amacının, ABD’nin ilgili bölgelerden tasfiyesi olarak tanımlanmıştır.  Ve bomba şu cümleyle patlatılıyor: O bölgelerde Çin nüfuz alanını genişletirken ABD, eşit ve adil olmayan bu duruma karşı milli çıkarlarına kast eden bu duruma karşı önlem almak zorundadır.

Bir de Çin’e suçlama var tabii: Özellikle üniversiteleri üzerinden dünyadaki pekçok bilgiye ulaşımı kolaylaşmıştır diyor. Otoriter yapısını da bu bilgilerle koruduğunu belirtmektedir. Son dönemde Çin malı dronların, Rus malı virüs tarama programlarının, ABD’de kullanımının yasaklanmasının arkasında, şimdi ifşa edilen bu savaşın, örtülü olarak başladığı dönemler var.

Sonuçta bu Amerika Trump ile kendine uygun bir kişiyi başına geçirdi. Gerçek yüzünü gizlemeyen Vandal, hoyrat, haydut bir tip. Dünyanın suyu ısınıyor da Amerikan başkanının bu suyun altına iki odun fazladan attığı da bir gerçek. Yoksa her icraatı bu denli olay olmazdı.
 


 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.