Sevgili Dostlar,

Bugün başka bir konu yazmayı düşünüyordum ama bir dostumun dikkatimi çekmesiyle incelediğim bir konu hakkında birkaç kelam etmek isterim.

Şimdi konumuz şu. Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu bey Türk Silahlı Kuvvetlerine ait SİHA insansız araçların terörle mücadele operasyonları kapsamında sivil insanları vurup öldürdükleri açıklamasını yaptı.

Doğal olarak Türkiye’nin kurucu partisi olan bir partinin milletvekilinin böyle korkunç bir iddiada bulunması büyük bir tepki topladı çünkü bu tip bir iddia öyle rastgele söylenebilecek bir iddia değildir.

Ancak ben bu konuya girmeyeceğim zaten ilgili makamlarımız bu konuyla alakalı gerekli açıklamaları yaparlar. Benim dikkatimi çeken çok daha başka bir mesele.

Sezgin Tanrıkulu beyin CHP resmi sitesindeki özgeçmişine baktığımız zaman ilginç bir ayrıntı dikkati çekiyor. Önce linkini verelim siz de bakın.
https://www.chp.org.tr/…/MTUxN…/mustafa-sezgintanrikulu.aspx

Bu özgeçmişte “1997 Robert Kennedy İnsan Hakları ödülüne layık görüldü.” bilgisi ve özellikle ilgimi çekti.
Amerika’nın başkenti Washington merkezli bu kuruluş 1968 senesinde kurulmuş.
http://rfkhumanrights.org/who-we-are/

CHP milletvekili Sezgin Tanrıkulu beyin ismini de kuruluşun verdiği ödül kazananlar listesinde görebiliyoruz. Buyurun buna da bir bakın
https://rfkcenter-hra.fluidreview.com/

1997 senesinde kendisinin “Defending the rights of Kurdish citizens” yani “Kürt vatandaşların hakkını koruduğu” için bu ödülü aldığını söylemişler.

Kuruluşun ve Sezgin beyin aldığı ödülün isim babası suikasta uğrayarak ölen Amerikan Başkanı John F. Kennedy’nin kendisi de suikasta uğrayarak ölen kardeşi Senatör Robert Kennedy.

Kuruluşun başında Robert Kennedy’nin kızı Kerry Kennedy bulunmakta.
http://rfkhumanrights.org/who-we-are/staff/kerry-kennedy/

Kendisinin öz geçmişine baktığımız zaman Kerry hanımın insan haklarını koruyorum gerekçesiyle her yere burnunu sokan tipik bir Amerikan “barış elçisi” olduğunu görüyoruz.

Amerika’nın ve CIA’nin bu tür sivil toplum örgütlerini nasıl kullandığı konusunda bir çok çalışma zaten var.

Kerry Kennedy zaten Amerikan devletiyle ilişkisini saklamıyor. Amerikan Kongresi tarafından kurulan yarı resmi “Amerikan Barış Enstitüsü” yönetim kurulunda çalışıyor.
https://www.usip.org/people/kerry-kennedy

İşin ilginci yönetim kuruluna, bu örgütün kuruluş talimatını veren zamanın Cumhuriyetçi Başkan Ronald Reagan tarafından atanmış. Reagan bu kuruluşu Amerika’da silah endüstrisine yönelik gösteriler artınca “muhaliflik yapılacaksa onu da biz yaparız” düşüncesiyle kurdurmuştu

Demokrat partinin sembollerinden birinin kızının Cumhuriyetçiler tarafından böyle bir göreve atanmış olması son derece ters bir durum aslında.

Kerry hanım Uluslararası Af Örgütünün de yönetiminde bir süre görev yapmış.
(Yöneticilerinden bir tanesi şu anda ajanlık suçlamasıyla Türkiye’de tutuklu olan örgüt.)

Peki, Sezgin beyin “Kürt Vatandaşların hakkını koruduğu için ödül aldığı” bu kuruluşun değirmeninin suyu nereden geliyor derseniz yönetim kurulunda bulunanları bir inceleyin derim.
http://rfkhumanrights.org/who-we-are/board/

Amerika’da Demokrat Partiye yakın ne kadar zengin para babası ve yatırımcı varsa burada bulabilirsiniz. Hatta Apple firmasının CEO’su Tim Cook bile burada var.

Bu kadar büyük yatırımcının “insan haklarına” çok değer verdiğini tahmin edebilirsiniz zaten. Aferin onlara diyelim.

Şimdi insan ister istemez düşünmüyor değil.

Sol ve Sosyalist olduğunu belirten bir partinin İstanbul Milletvekilisiniz. Göreviniz İstanbul’daki vatandaşlarımızı Mecliste temsil etmek. Ancak ilgi alanınız her nedense hep Güneydoğu ve Terörle Mücadele kapsamında yaşanan olaylar.

Bu konuda çok vahim açıklamalarda bulunuyorsunuz.

Peki madem Sezgin bey bu kadar açıklama yapmayı seviyor kendisinden başka açıklamalar da bekliyoruz.

Mesela Amerika’nın Kuzey Irakta bağımsız bir Kürt devletini ve Suriye’de PKK’yı desteklemesi konusunda ne düşünüyor?

Amerika’nın bu desteği hangi çıkarları doğrultusunda verdiğini tahmin ediyor?

Gururla aldığını paylaştığı ödülü kendisine veren “Robert Kennedy İnsan Hakları Ödülünü” kendisine veren kuruluşun Amerikan Devletiyle ve özellikle CIA ile bağlantılı olup olmadığını hiç düşünmüş müdür ?

Olası böyle bir bağlantı kendisini rahatsız eder mi ?

İnsan hakları konusunda “duyarlı” olduğunu belirttiğine göre kendisinin Amerikan ordusunun Afganistan ve Irakta doğrudan ve Suriye’de dolaylı olarak sorumlu olduğu yüz binlerce insanın korkunç şekillerde öldürülmesi konusunda ne düşünüyor ?

Aldığı ödülü Amerikalılara geri iade etmeyi düşünür mü ?

Sezgin beye tavsiyem :
İnsan haklarını tabii ki savunsun. Her nerede olursa olsun haksızlık ve insan yaşamına kasıt varsa bunu delilleriyle gündeme getirsin. Ancak bunu yaparken bu ülkede masum insanları yıllardan beri öldüren “PKK terör örgütü” konusuna da değinsin.

Amerikan devletinin desteklediği bir kuruluş kendisine bir ödül verdiği zaman bu adamlar kimdir, bana hangi amaçlarla bu ödülü vermektedirler ve benden ne beklemektedirler konusu da bir düşünsün.
Hayatta bedava çorba diye bir şey yoktur.

Amerika ve Batının kullandığı “sivil toplum örgütlerinin” tamamına yakın o ülkelerin istihbarat servisleri için maske görevi yapmaktadır.

Bunlar sizinle ilgileniyorsa çok masum sebeplerle ilgilenmezler.

Bir de son bir sorum var Sezgin beye. 1997 senesinde aldığı ödülün bir de para ödülü olarak bir ek hediyesi var mıydı onu merak ediyorum.

Çünkü bu tür ödüllerin bazılarında sadece plaket verilmez, bunun yanı sıra ödül verilen kişiyi “teşvik” etmek için oldukça yüksek miktarlarda para ödülü de verilir.

Ben araştırdım bu konuda bir bilgiye rastlamadım ama en güzel ve doğru açıklamayı kendisi yapacaktır diye umuyorum.

Sevgilerimle...


 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.