CHP’de ortalık iyice karıştı… İzmir milletvekili genel başkanlığa aday mı oluyor?

CHP’nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce’ye yakın isimler tarafından olağanüstü kurultay için başlatılan imza toplama çalışması devam ederken, bir çağrı da parti içindeki bir başka ekipten geldi.

selin sayek böke ile ilgili görsel sonucu

CHP İzmir Milletvekili Selin Sayek Böke ve eski milletvekili İlhan Cihaner’in çağrısıyla bir grup milletvekilince oluşturulan ve mevcut parti yönetimini eleştirerek sol siyaset vurgusu yapan “Gelecek için Biz” ekibi de olağanüstü kurultay için “açık çağrı” yaptı.
 
Yapılan açıklamada, adil ve güvenli koşullarda olmayacağı bilinerek girilen 24 Haziran seçimlerinin CHP adına “açık bir başarısızlıkla” sonuçlandığı ifade edilerek, “24 Haziran seçim sonuçları CHP’de uzun döneme yayılmış siyasetsizliğin eseridir. Hal böyleyken CHP’nin mevcut yönetimi, bugünkü siyaset anlayışını sürdürmekte ısrarlıdır. Yeni bir siyasete olan ihtiyaç her zamankinden daha fazladır. Bugünün olağanüstü koşulları, siyasi mücadeleyi toplumla buluşturacak, Meclis’i de içeren ama mutlaka onun da dışına taşan bir siyaseti gerektirmektedir” denildi.
 
DELEGELERE DAVET
CHP’nin “sağdan oy alma kaygısıyla içine düşürüldüğü siyasetsizlik ve ideolojik kafa karışıklığının” acilen giderilmesi, Türkiye’nin tüm temel sorunlarıyla yüzleşen ve çözümler üreten bir siyasi program oluşturulması, parti tüzüğünün değiştirilmesi, yerel seçim adaylarının belirlenmesinde önseçimin benimsenmesi istenen çağrıda, “Partimizin vakit geçirmeden olağanüstü kurultaya gitmesi zorunludur. CHP delegelerini olağanüstü kurultay için imza vermeye davet ediyoruz” denildi.
 
 ali şeker ile ilgili görsel sonucu
 
ALİ ŞEKER: “SELİN SAYEK BÖKE’Yİ DESTEKLİYORUM”
CHP Milletvekili Ali Şeker ise, Yol TV'de katıldığı bir programda dikkat çeken sözler sarf etti.

Şeker, Kurultay ile ilgili olarak desteklediği adayın CHP İzmir Milletvekili Selin Sayek Böke olduğunu belirtti. Şeker, kendisi ile beraber birçok delegenin de Böke'yi desteklediğini iddia etti.

“Biz Selin Sayek Böke’nin adaylığını isteyen, düşünen arkadaşlarız. Birçok Kurultay delegesinin de bu yönde bir talebi var. Ancak bu süreçte durum nasıl olur, Selin Hanım bu konuda ikna olur mu, bunu zaman gösterecek. Bizim düşüncemiz daha çok Selin Hanım’ın aday olması yönünde”
 


CHP SOL KANAT İSİMLİ GRUPTAN HEM KILIÇDAROĞLU’NA HEM İNCE’YE ELEŞTİRİ
Parti içindeki CHP Sol Kanat isimli grup da yaptıkları açıklamada seçim sonuçlarının partileri adına başarılı olmadığını belirtti.

“Kazanılamayan her seçimin siyasi bir sorumluluğu olmalıdır” denilen “Şimdilik elveda demokrasi” başlıklı açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“Bu seçimlerin kaybedilmesinde Genel Başkan, Parti Yönetim Kadroları ve Cumhurbaşkanı Adayının sorumluluğu örgüte göre çok daha fazladır. Partimizin oylarını artıramamasının en önemli nedeni; parti yönetiminin siyaset üretememesinden kaynaklanmıştır. Ekonomik krize çok büyük bir hızla sürüklenen ülkemizde her şey ‘güllük gülistanlık’ gibi ekonomik konuları öncelemeyen politikalar izlenmesi yenilginin ana nedenlerinden birisidir.

Cumhurbaşkanı adayı da bu siyasetsizlik batağına saplanmış, mevcut Cumhurbaşkanı ile polemiğe girerek başarılı olacağını sanmıştır. Oysaki Cumhuriyet Halk Partisi geçmişte olduğu gibi; sosyal ve ekonomik konulardaki politikaları ile topluma yön vererek iktidarı yakalayabilme şansı bulacaktır.Toplumun büyük bir çoğunluğu ekonomik olarak zorluk içerisinde yaşamlarını sürdürürken partimizin bu konuyu siyaset ekseninin merkezine yerleştirememesi geçiştirilebilecek bir hata değildir. Bu durumun sorumluları öncelikle Parti Yönetimi ve Cumhurbaşkanı Adayıdır. Toplumdaki değişim talebini ve konjonktürel (topludurumsal) yapıyı iyi algılayamayan Cumhurbaşkanı Adayının alınan tüm oyları kendi kerameti sayması da ayrı bir mizah konusudur. Seçim gecesi kendisine güvenen tüm partili, partisiz insanları hayal kırıklığına uğratan ve verilen oylara sahip çıkmayan Genel Merkez ve Cumhurbaşkanı Adayımızın davranışının mantık ile izah edilecek bir yanı bulunmamaktadır. İç Anadolu, Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu’da birçok sandık sonucu şaibelidir. Bunları araştırmadan AA (Anadolu Ajansı) verileri ile yenilgiyi kabul eden bu kişiler; parti örgütüne hesap vermek zorundadırlar. Ayrıca bu açıklamayı hangi koşullarda yaptıklarını da kamuoyu hala merakla beklemektedir. Taraflar yenilgiyi kabullenmedikleri gibi bir tanesi daha ince bir politika ile adeta yenildik ama ezilmedik demektedir.”

“BU KLİK PARTİNİN BAŞARILI OLAMAMASI İÇİN ELİNDEN GELENİ YAPMAKTA…”
Seçim dönemi aday belirleme yönetiminin de eleştirildiği açıklamada, kadın milletvekili oranında CHP’nin AKP’nin gerisinde kalmasına sert tepki gösterildi.

Yapılan açıklamada “Başarısızlığın bir başka nedeni de aday belirleme yöntemidir. Genel Merkezde kurumsallaşmış (!) 5 kişilik klik her dönemde isimleri değişse de görevlerini başarı ile yapmaktadırlar. Gerek Milletvekili gerek ise yerel yönetim adaylarının belirlenmesinde bu klik partinin başarılı olamaması için elinden geleni yapmakta son derece başarılıdırlar(!)” denildi.

chp sol kanat ile ilgili görsel sonucu

KURULTAY ÖNERİLERİ
CHP’deki Kurultay tartışmasına değinilen CHP Sol Kanat açıklamasında şu öneriler yer aldı:

“Partimiz CHP ve geçmişte SHP Olağan Kurultay sayısının yarısı kadar Olağanüstü Kurultay toplamıştır. Ancak bugün hala Olağanüstü Kurultay ihtiyacı hissediliyorsa bu yöntemin çözüm olmadığı görülmektedir. Sorunu kişisel sorun gibi algılayıp kişilerin değişimi ile çözüm üretileceğini sanmak büyük bir yanılgıdır. Partimizin acilen fikirsel ve örgütsel yenilenmeye ihtiyacı vardır. Bu değişim yapılmadan yapılacak Olağanüstü Kurultay sorunu çözmeyeceği gibi çözüm sürecini de erteleyecektir. İlçelerden, İllerden başlamayan bir yenilenme sadece genel merkezdeki isimlerin değişmesi ile sınırlı kalacaktır. Hatta genel merkezde yıllardır egemen olan bu isimlerin manevra kabiliyetleri olağanüstü olduğundan yeni yönetimlerde de yeniden yer almaları çok büyük bir olasılıktır. Baykal kliğinin politik tarzı olan sadece isimler değişsin köhnemiş yapı aynen kalsın anlayışından bu parti çok çekmiştir. Bu gün bu oyun yeniden sahnelenmektedir.

Sonuç olarak Genel Başkan, Genel Merkez ve Cumhurbaşkanı Adayı bu başarısızlığın ana sorumlularıdır. Öncelikle Tüzük Kurultayı toplanmalı, Genel merkeze olağanüstü yetkiler veren maddeleri iptal edilmelidir. Milletvekilliği ve Yerel Yönetimlerde partinin tüm adayları önseçim ile belirlenmesi olmazsa olmaz olarak tüzüğe girmelidir. Önseçim dışındaki başka bir yöntemi istemek parti suçu olarak kabul edilmelidir. Yapılacak olan demokratik yeni tüzük ile Milletvekilliği ve Belediye Başkanlığı süresi sınırlandırılmalıdır. Genel Merkezin kontenjan kullanması tüm seçimlerde en fazla yüzde 5 ile sınırlandırılmalıdır. İlçe Yönetimi, İl Yönetimi ve parti Meclisi seçimlerinde çarşaf liste uygulaması veya nispi temsil yöntemi uygulanılarak o birimlerdeki tüm kesimlerin yönetimlerde temsiliyeti sağlanmalıdır.  Önümüzdeki Yerel Seçimlerde tüm adaylar önseçim ile belirlenmelidir. Tüzük Kurultayı sonrasında ise 2019 yılında yapılacak Yerel Seçimler sonrasında acilen Olağan Kurultay süreci başlatılarak tüm İlçe Yönetimleri, İl Yönetimleri ve Parti Meclisi yenilenmelidir. Olağan Kurultaylarımız sadece Genel Başkan ve Parti Meclisi seçen bir yapıdan çıkartılıp; parti, ülke ve dünya sorunlarının enine boyuna tartışılacağı 5-7 günlük konferanslar şeklinde düzenlenmelidir. Baykal kliğinin baskısı ile kabul edilen ve ilk gün Genel Başkanın seçilmesi uygulaması Kurultayı sadece seçim yapılır konuma düşürmüştür. Bu uygulamadan acilen vazgeçilip Genel Başkan ve Parti Meclisi aynı anda seçilmelidir. Tüzük değişikliğinde Küçük Kurultayın tekrar toplanması yönünde karar alınmalıdır. Olağan Kurultayın toplanmadığı yıllarda toplanacak Küçük Kurultayda partimizin siyaset yapma tarzı, programı ve programın uygulanması değişen koşullara uygun olarak değerlendirilmelidir.”
 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.