banner135

CHP Karşıyaka Aday Adayı Turabi Değerli: “Karşıyaka’mız, hayalindeki stadına kavuşacak”
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Karşıyaka Belediye Başkan Aday Adayı Sanatçı-Akademisyen Turabi Değerli ve Karşıyaka Belediye Meclis Üyesi Aday Adayı Hava Kuvvetleri’nden Emekli Astsubay Ali Yıldız İzmir Serbest Fırka Gazetesi’nin konuğu oldu.
 
1966 doğumlu olan Turabi Değerli, 1990 yılında Ege Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’ndan mezun oldu. 1990-2015 yılları arasında yurt içi ve yurt dışında birçok konser verdi, koro şefi olarak birçok kurumda görev aldı. Çeşitli konularda birçok panel ve konferansa konuşmacı olarak katıldı, birçok sosyal projelerde görev aldı. Celal Bayar Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nde öğretim görevlisi olarak da çalışan Değerli’nin 14 adet kitabı bulunmakta.

Karşıyaka’da yaşayan, Karşıyaka’yı çok iyi tanıdığını ve sorunlarını iyi bildiğini ifade eden Değerli; Uzun yıllar aktif siyasetin içinde yer alan biri ve bir Karşıyakalı olarak kentin sorunlarını çok iyi bildiğini, uzman ekibiyle birlikte sorunlara çözüm üretmek için yola çıktıklarını söyledi.“KARŞIYAKA’YI İYİ TANIYOR VE SORUNLARINI ÇOK İYİ BİLİYORUM”
CHP Karşıyaka Belediye Başkan Aday Adayı Sanatçı-Akademisyen Turabi Değerli Karşıyaka’ya, İzmir’e ve Türkiye’ye örnek bir belediyecilik sergilemek için yola çıktığını ifade ederek şunları söyledi;

“1983 yılından günümüze kadar aktif siyasetin içinde yer aldım. Siyaset benim için bir yaşam biçimi. Yaşam biçimi olduğu için de her alanda da belirli görevlerimiz oluyor. 2007, 2011 ve 2015 Genel Seçimleri’nde 2. Bölge Milletvekili Aday Adayı oldum. Karşıyakalıyım ve Karşıyaka’da yaşıyorum. Orada kendime ait kurumlarım var. Karşıyaka’yı iyi tanıyor ve sorunlarını çok iyi biliyor, halkın taleplerini biliyorum. Bu doğrultuda da Karşıyaka’ya çözüm odaklı projeler yapmak amaçlı girişimimiz oldu. Böylelikle Belediye Başkan Aday Adaylığı sürecimde başlamış oldu. Biz çalışmaya yeni başlamadık. Uzun yıllardır belediye başkanlığı ile ilgili düşüncem ve çalışmalarım vardı. Dolayısıyla Karşıyaka’nın her bölgesini ile ilgi projelerimi hayata geçirmek amaçlı güzel bir ekip çalışması yaptık. “Bunu nasıl tamamlayabiliriz? Kaynakları nasıl ayarlayabiliriz?” diye tüm sorunları ve çözümlerini masaya yatırıp projelendirdik. Şimdi de adaylık süreciyle yarışmaya katıldık.”TURABİ DEĞERLİ’NİN PROJELERİNDEN BAZILARI:
Kent planlamadan altyapı çalışmalarına, ulaşım ve yeraltı otoparklarından kent hayvanlarına, spor, aile, çocuk ve gençlik projelerinden bahseden Turabi Değerli şunlara değindi;
 
Öncelikle Karşıyaka’nın zemin etütlerini gözden geçireceğiz. Üniversiteler ve meslek odaları ile iş birliği yaparak zemin etütlerini güncelleyeceğiz. Sel, deprem risk analizlerini revize edeceğiz. “Karşıyaka Kent Bilgi Sistemi” birimini kuracak ve tüm veri akışını burada değerlendireceğiz. Birçok mahallede, mahalle sakinlerinin fikirlerini de alarak ada bazlı plan revizyonu, bazı mahallelerde yapı yenileme ve kentsel plan yenilemesi yapacağız. Yeni binalar daha estetik, daha dayanıklı, kendi enerjisini üreterek tasarruf sağlayan nitelikte üretimine özendirecek öneriler sunacağız.

Sokak içerisinde bulunan elektrik, telefon, internet vb. görsel kirlilik yaratan her türlü donanımı yer altına alacağız. Kaldırımlarımız çocuk ve engelli arabaları, yaşlılar ve tüm halkımız için kullanılabilir hale getireceğiz. Kaldırım işgaline mutlaka ve mutlaka son vereceğiz.

Cadde üzerinde, sokak aralarında hatta kaldırımlarda çirkin görüntü yaratan tüm araçları mümkün olduğu kadar yeraltı otoparklarına alacağız. Bu doğrultuda yap, işlet, devret modeline göre yer altına çok katlı otoparklar yapacak, halkımızın da bu otoparklardan ucuza yararlanmalarını sağlayacağız.

Sokak içerisinde bulunan çöp bidonlarını mutlaka yeraltına alacağız. Buralara atılan tüm çöpler niteliklerine göre ayrıştırılacak ve dönüşüme gönderilecek. Çöp ve atıkların toplanma işlemlerini 7/24 hizmet sunacak şekilde düzenleyeceğiz. Karşıyaka’da bulunan tüm sokakların günlük olarak temizlenmesini ve bakımlı hale getirilmesini sağlayacağız. Bakımsız ve boyasız binaların bakıma alınmasını, kent estetiğine uygun hale getirilmesini sağlayacağız.

“KARŞIYAKA’MIZ, HAYALİNDEKİ STADINA KAVUŞACAK”
Karşıyaka’mız hakkettiği, hayalindeki stadına kavuşacak. Karşıyaka Spor Kulübü’nün stadın Yalı’ya yapılması yönünde bir isteği var. Buna kayıtsız kalamayız. Ekibimizde uluslararası birçok projeye imza atmış, hiçbir şekilde siyasete bulaşmamış inşaat mühendisi bir arkadaşımız var. Davetimizi memnuniyetle kabul etti ve meclis üyeliği için başvuruda bulundu. Bizimle birlikte çalışmalarımıza katılıyor. Kendisine ve üniversitede zemin etütleri ile ilgili bölüm başkanlığına sorduğumuzda, o bölgenin altyapısının uygun olduğu görüldü. Stat olursa altına 5 bin araçlık 5 katlı otopark için uygun dediler. Konuyla ilgili zemin etütleri yapıldı. Ancak o bölgede yaşayanlar stadın Yalı’ya yapılmasına pek sıcak bakmıyor. Sadece spor kulübünü düşünürsek, diğer STK’larıda ekarte etmiş oluruz. Karşıyaka’ya baktığımızda 60’ın üzerinde sivil toplum kuruluşu var. Bütün bunlarında haklarını yok etmiş oluruz.

Biz şimdi şöyle yapacağız; tüm STK’larla birlikte Karşıyaka Spor Kulübümüzü de alacağız, kulübümüzün böyle bir teklifi var şahsi olarak ben burada yapılmasından yana taraf olurum. Benim açımdan bir sıkıntı yok. Çünkü ona göre ses yalıtımını yapacağız, güneş enerjisi panelleriyle ihtiyacı olan enerjisini üreteceğiz. Ben stadın Yalı’ya yapılmasına karşı değilim, kulübümüzde onayı verirse memnuniyetle orası için gereken izinleri vereceğiz. Ama karşı çıkarlarsa kulübümüze de diyeceğiz ki “Bakın siz bizim gözbebeğimizsiniz. O zaman da stadı başka uygun göreceğiniz bir yerde hep beraber karar verip yapalım. Uluslararası alanda bile kabul görecek yapıda biz bunu oluşturalım diyeceğiz. Kopmleks olarak yapalım diyeceğiz. Mevcut olan yeri de hafif sportif faaliyetler için kullanacağız. Tenis kortları, yeşil alan gibi. Hiç bina yapmadan tesis kurmadan muhteşem bir hale getireceğiz. Dediğim gibi kulübümüzün düşüncesine asla ve asla karşı değilim. Tüm STK’larla birlikte ortak akılla hareket edersek bu iş çok daha güzel olur” dedi.
 
 

 
 
 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Kemal Doğan 2 ay önce

Hasta Doktorunu karşıyaka seni bekliyor Turabi

sanalbasin.com üyesidir