CHP Bornova Belediye Başkan Aday Adayı Efkan Muhtar: “Projelerimizle Bornova’yı çekim merkezi haline getireceğiz!”
Cumhuriyet Halk Partisi’nden (CHP) Bornova Belediye Başkanlığı için aday adayı olan Orman ve Endüstri Mühendisi Efkan Muhtar, Bornova’yı geleceğe taşımak, ilçeyi dünya markası haline getirmek için hazırladığı projelerini İzmir Serbest Fırka Gazetesi’ne anlattı.Muhtar, Bornova’da daha iyi bir yaşam kurmak için aday olduğunu belirterek, projeleriyle ve ekibiyle Bornova Belediye Başkanlığına hazır olduğunu belirtti.

Bornova’da doğmuş büyümüş, Bornova’nın ihtiyaçlarını iyi bilen, Bornova’da yaşayanlar adına daha iyi yönetilmesini işaret eden Muhtar; öne çıkan vizyon projelerini anlattı.

Görüntünün olası içeriği: 4 kişi, gülümseyen insanlar, ayakta duran insanlar ve takım elbise

SEMT MERKEZLERİ
En önemli vizyon projelerinin “Semt Merkezleri” olduğunu vurgulayan Muhtar; “Her mahalleye semt merkezleri kuracağız. Semt merkezlerimiz sayesinde kadınlarımızı aktif olarak ekonomiye kazadıracağız, istihdam yaratacağız” diyerek sözlerine şöyle devam etti;

“İstihdama yönelik çalışmalarımız olacak. Örneğin; Kara Nakliyecileri Sitesini gezdiğimizde köfteci ya da sağda solda tüpün üzerinde çay yapan insanları görüyoruz. Burayı ele almak gerek. Orada bir hareket var. Burada sabah kahvaltılarının yapılabileceği nezih bir ortam yaratarak yüze yakın arkadaşımızı istihdam edebiliriz. Kadın kooperatifimizle koordineli çalışarak börek pasta gibi ürünlerin buralarda satışını sağlayabiliriz. Otopark alanlarını Belediye olarak değerlendirebiliriz. Nezih alanlar yaratmak şartıyla arkadaşlarımızın istihdamını sağlaya biliriz. Proje bazı şeyleri kendiliğinden getirebiliyor. Örneğin; semt merkezi dediğimiz zaman ve çok sayıda kurduğumuz zaman burada öğretmen, yardımcı eleman gibi çalışanlarımızın olması gerekiyor. Bu da ciddi bir istihdam alanı yaratıyor.

Görüntünün olası içeriği: 4 kişi, ayakta duran insanlar

“VATANDAŞLARIMIZIN HER TÜRLÜ İHTİYACINI KARŞILAYACAĞIZ”
Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniğimiz olacak. Bu Bayraklı Belediyesi’nin uyguladığı ve çokta başarılı bir sistem. Biz bunun yanına diyetisyen ve hemşirelik hizmeti vereceğiz. 2-3 merkezde 1 tane ambulans, doktor ve yetişmiş elemanlar olacak. Özellikle yatalak hastalara hizmet verecek bir ekip olacak. Bu ekip oranın temizliğinden dahi sorumlu olacak. İhtiyacı olan vatandaşımızın evine gidecekler, her türlü ihtiyacını karşılayacaklar. Eğitimini almış profesyonel arkadaşlarımızla neye ihtiyaçları varsa karşılayacağız” dedi.“BORNOVA SOSYAL DEMOKRAT BELEDİYECİLİK İLE TANIŞACAK”
Olması gereken Sosyal Demokrat Belediyeciliği Bornova’da hayata geçireceklerini vurgulayan Muhtar;

“Gerek parti örgütümüzden gerekse muhtarlarımızdan gelen, durumunu incelediğimiz gerçekten ihtiyacı olan vatandaşlarımıza; özellikle semt merkezlerine kuracağımız aş evlerinden her gün düzenli olarak yemek yardımında bulunmak, tüplerini almak, onlara yakacak yardımında bulunacağız.

Doğum yoluyla aramıza katılan hemşehrimize ‘hoş geldin’ hediyelerimiz olacak. Fakat alışılagelmiş uygulamadan ziyade o eve giden arkadaşımız şunu göze alacak: Acaba bu insan gerçekten fakir mi değil mi? Evin durumu zaten onu gösterecek. Orada soru soracak “Eşiniz çalışıyor mu?” ya da “Geliriniz ne şekilde”. Sadece o çocuğa günübirlik hediyeler alıp, bir daha halini hatırını sormamak doğru bir şey değil. Belki o çocuğa biz bakacağız. Sürekli durumlarını gözlemleyerek olması gereken sosyal belediyeciliği Bornova’da uygulayacağız. Uygulayacağımız bu sistem, tüm Türkiye’ye örnek olacak” dedi.

Görüntünün olası içeriği: bir veya daha fazla kişi ve oturan insanlar

“DOSTKART” VE “DOSTMARKET”
Kadınlarımızın ürettiği ürünleri “Dostmarket” vasıtasıyla vatandaşa ulaştırıp, her alanda Bornova ekonomisine katkı sağlayacağız. “Dostkart” sistemimizle fakir vatandaşlarımıza yardımcı olup, kartlarına yapacağımız yüklemeyle ihtiyaçlarını karşılayacağız. Dost Marketlerin tamamında, semt merkezlerimizden üretilen ürünlerin satışı yapılacak. Doğrudan üreticiden alınan doğal ve organik ürünler aracısız ihtiyacı olan vatandaşlarımıza ulaştırılacak. İnsanları kırmadan, rencide etmeden yani bir elin verdiğini diğer el görmeden ihtiyaç sahiplerine ulaştıracağız. O ihtiyacı olan vatandaşımız gidecek “Dostkart” ile o anda neye ihtiyacı varsa onu alacak” dedi.“BİN ÖĞRENCİYE BURS VERECEĞİZ”
Bornova’nın bir öğrenci kenti olduğunu ve ilçede ikamet eden öğrencilerin “fahri hemşehrileri” olduğunun altını çizen Muhtar, üniversite öğrencileri için hazırladıkları projelerini ise şöyle anlattı;

“İki adet öğrenci yurdu projemiz var. Bizlerde üniversitede zor şartlarda okuduk. Gurbette öğrenci olmanın ne demek olduğunu iyi biliyoruz. Bine yakın öğrencimize burs vermeyi düşünüyoruz. Bunu başaracağımıza da inanıyorum. Ege ve Yaşar üniversiteleri için 2 adet “Gençlik Merkezi” kuracağız. Gençlik merkezimizin 1. katında öğrenciler yemek ve çay ihtiyaçlarını karşılayacak (içecekler ücretsiz olacak), 2. katta stres atma alanları olacak. Bilardo, bowling, masa tenisi, satranç vb. öğrencilerimizin kafasını dağıtacağı birimler yer alacak. 3. Katta ders çalışabilecekleri bir kütüphane olacak. 4. katta cep sinemaları ve tiyatro salonları olacak. Yani öğrenci şunu bilecek; ne olursa olsun bir öğünde olsa benim karnım Bornova Belediyesi tarafında doyurulacak. Bornova’daki öğrencilerimiz, bizim fahri hemşehrilerimizdir. Yarın memleketlerine döndüklerinde İzmir’i anlatacaklar, Bornova’yı anlatacaklar ve en önemlisi Cumhuriyet Halk Partisi’nin “Halkçı Belediyeciliği”ni anlatacaklar.

Görüntünün olası içeriği: 4 kişi, gülümseyen insanlar, ayakta duran insanlar

SPORCU DOSTU BELEDİYE!
‘Spor adamı’ kimliği ile ön plana çıkan Bornova Belediye Başkan Aday Adayı Efkan Muhtar, Bornova’da amatör sporun gelişmesi için hazırladığı projelerle de dikkatleri üzerine çekiyor.

“Ben aynı zamanda İzmir’de Amatör Futbol Kulüpleri Derneği’nin kurucusuyum. 1 dönemde başkanlığını yaptım. 240’a yakın kulübümüzün bulunduğu bir camianın içerisinden geliyorum. Amatör spor kulüplerinin içerisinden geldiğimiz için ve sorunlarını bildiğimiz için çeşitli projeler ürettik. Bornova’daki sahaların yanlarına amatör spor kulüpleri merkezleri oluşturmayı düşünüyoruz. Ne olacak buralarda? O sahalara yakın olan ve idman yapan sporcularımızın kulübü olacak. Toplantı masası, dolabı, kliması, bilgisayarı, interneti, televizyonu vb. olacak bir sistem kuracağız. Yine o binanın içerisinde seminer salonu ve etüt merkezimiz olacak. Seminer salonumuzda gerekli konuşmalar ve taktiksel anlamda toplantılar yapılacak. Etüt merkezimizde okuldan çıkan arkadaşlarımız gidip orada bir öğretmenle derslerini yapacaklar. Kulüplerden gelecek talepler doğrultusunda diğer derslerle ilgili özel eğitimlerde verilecek. Yani biz çocuğu okuldan aldıktan sonra idman saatine kadar orada tutacağız. Daha sonra idmanını yapacak, idmandan sonra evine gidecek. İdman sonrası oradan çıkan arkadaşların bütün terli malzemeleri bizim tarafımızdan çamaşırhanede yıkanacak. Bu alanlara fitness salonları da kuracağız. Yakın yerlerdeki vatandaşlarımızın kullanabileceği gibi, sporcularımızda bu imkandan yararlana bilecekler. Onların her türlü ihtiyacı biz karşılayacağız.

Biliyorsunuz bizim Doğanlar Stadımız var. Göztepe ve Altay’ın sahaları bitmek üzere. Karşıyaka’nın da stadı olacak. Bu süreçte Altınordu kalıyor. Ve o stadımız âtıl durumda kalamaz. Stadın yan tarafında Milli Emlak’a ait araziler var. Bu arazilerde 4 tane sahayı yan yana koymak suretiyle spor kompleksi kuracağız. Hem Türkiye’nin dört bir yanından gelen yaş gruplarındaki kategorilerin maçları İzmir’de oynanacak. Hem de bizim takımlarımıza hizmet verecek yepyeni bir spor kompleksine kavuşmuş olacağız. Çocuklarımızı her alanda spora yönlendireceğiz.”
 
Görüntünün olası içeriği: 2 kişi, oturan insanlar, masa ve iç mekan

KONUKEVİ
Sosyal projeleriyle ön plana çıkan Muhtar, özellikle şehir dışından başta Ege Üniversitesi Hastanesi olmak üzere hastanelere gelen ve durumu olmayan vatandaşlar için “Konukevi” projesi olduğunu söyledi.

“Sivil toplum örgütleriyle birlikte bir konukevi çalışmamız var. Ege Üniversitesi’ne Manisa, Muğla, Afyon, Uşak gibi çevre illerden gelen birçok vatandaşlarımız var. Bazıları maddi olarak bitmiş durumda. Banklarda, hastane koridorlarında yatmaz zorunda kalanları kucaklayacağız. Otel konseptinde, çok cüzi ücretlerle şehir dışından gelen hastalar ve yakınlarını konuk evimizde misafir edeceğiz.”

Görüntünün olası içeriği: 8 kişi, gülümseyen insanlar, ayakta duran insanlar ve iç mekan

“BORNOVA ÇEKİM MERKEZİ OLACAK”
Bornova gelip geçilen bir yer olmaktan kurtarıp bir çekim merkezi haline getireceğiz. Botanik parklarımız olacak. Yapabileceğimiz alanları araştırıyoruz. Şelale parklarımız olacak. Maket ve masal parklarımız olacak. Aqua parkımız olacak. Evka 3’ten Homeros’a doğru bir teleferik projemiz var ama tabi bu Büyükşehir Belediyemizin desteğiyle olabilecek. Buna benzer daha çok fazla vizyon projelerimiz var. Bunlar yapılamayacak projeler değil. Bu projeler kendisiyle beraber yanında istihdamı da getirecek. Örneğin parklarımızda güvenlik elemanlarımız olacak. Aile geldiği zaman çocuğunu teslim edecek. Çocuğuna bakacak personel olacak, palyaçosu, animasyon ekibi olacak. Bu arkadaşlarımız çocuklarla ilgilenirken ailelerimizde oturacak çayını kahvesini içecek. Bahsettiğim bu projeler beraberinde istihdamı da getirecek” dedi.
 
 
 
 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.