banner8
Değerli okuyucularım, bugünkü yazımızda yaklaşan yerel seçimde aday olmak isteyen aday adaylarını değerlendirmeye çalışacağız. Özellikle şunun bilinmesini isteriz ki biz Serbest Fırka Gazetesi olarak kimsenin yanında veya kimsenin karşısında değiliz. Ben zaten CHP’li bir yazar olarak bütün aday adaylarını imkanlarım dahilinde konuk etmek ve onların görüşlerini almak ve medyada duyurmak isterim. Bu konuda samimiyetle söylüyorum ki herkese kapım açıktır…

 Bizim yaptığımız araştırmalarda bazı adayların isimleri telaffuz edilmeyebilir. Burada yazılanlar kesin aday olacak yazılmayanlarda aday olmayacak gibi bir durum söz konusu olamaz. Arkadaşlarımızın sahada yaptığı tespitlere göre bazı adayların öne çıktıklarını görerek onları sizlerle paylaşmak istiyorum.  Tekraren belirtiyorum ki haksızlık yaptığımız bir aday olursa onun haksızlığını gidermek adına kapımız sonuna kadar açıktır.

 Büyükşehir adayları için fazla yorum yapmak istemiyorum. Tam bir muamma. Elbette gönlümüzden geçen örgütümüzden bir aday olması yani dayatmalarla (malum güçlerin dayatmaları bize sıkıntı yaratır. Örgütten olmayana geçit yok) dışardan bir devşirme aday gelmemesi.

Şu anda öne çıkan üç adayımızdan kısaca bahsedersek; Milletvekilimiz Sayın Kamil Okyay Sındır gündemdeki hazır adaylardan biridir. Ama adaylığını halen resmi olarak açıklamadı. Özellikle Bornova’da Kamil Okyay Sındır’ın Büyükşehir adayı olacağı şehir efsanesi halindedir. Bayraklı Belediye Başkanlığı Sayın Hasan Karabağ’ın ise Büyükşehir adayı olduğunu herkes bilir. Bu konuda da çok ciddi bir kamuoyu yaratmayı başarmıştır. Yine diğer adaylarımızdan Seferihisar Belediye Başkanı Sayın Tunç Soyer çok ciddi aday konumundadır. Bu üç aday ve sonrasında çıkması beklenen adaylar hakkında ayrıca bir yazıyı kaleme alacağım. Hepsine de başarılar dilerim.

Kamuoyunda halkın ve CHP örgütünün nasıl bir belediye başkan adayı beklediğinden sizlere söz edelim. Belediye başkan aday adayı olan arkadaşlarımızın bu konuya hassasiyetle bakmasını istiyorum. 

1) Ortak akla inanan, örgütle birlikte ilçe ile uyum içinde çalışan, belediye başkanı olduğunda delege ağası olmayan yani ilçe seçimlerinde ilçeye orantısız güç kullanmayan

2) Siyasi başkan yardımcısı atayacak kadar yürekli olan. Nedense bizim belediye başkanlarımız siyasi Başkan Yardımcısı atamaktan çekinirler. (Acaba benim önüme geçer diye siyasi korkuları mı var?)

İzmir’de CHP’li belediye başkanlarında bir hastalık var. Nedense zabıta müdürlerini hep dışarıdan getirirler. Bu hastalık Büyükşehir’de başlayıp bütün ilçelere yayıldı. Kendi içinde bir zabıta müdürü üretemeyen, ona imkan sağlamayan belediye başkanlarına hiçte ihtiyaç yok.  Belediye meclis toplantılarını internetten canlı yayınlayacak şeffaf Belediye Başkanlığına ihtiyacımız var. Belediye başkanlarımızın atadığı müdürler Cumartesi ve Pazar günleri de telefonları açık olmalı, halkla hizmet etmeli, hele hele gündüz siyah plaka gece beyaz plaka ile makam araçlarını keyfi kullanan zıpırlara müdahale etmeyen hiçbir belediye başkanına tahammülümüz yok.

Asıl konumuza dönersek arkadaşlarımızın sahada yaptığı çalışmalara dayanarak ilçelerden hangi adayların ağır bastığını dilimiz döndüğünce sizlere yansıtacağız. Bu konuda haksızlığa uğradığını, ya da bizim yanlış yazdığımızı düşünen varsa her türlü eleştiriye açığız ve onların iddialarını da yayınlamaya hazırız. Küfür ve hakaret içermeyen her eleştiri başımızın tacıdır. Her belediye başkanında liyakate dayanan bir belediye meclisi oluşturmasını canı gönülden istiyoruz. Yani imar komisyonunda mimar veya mühendis, hukuk komisyonunda hukukçu, esnaf komisyonunda esnaf ve belediye de oğlum çalışıyor, kızım çalışıyor yakınlarım var kol kırılsın yen içinde kalsın biraz iş takipçiliği yapayım hele hele de belediye başkanı beni hafta sonu vekil bıraksın diye şarlatanlara belediye başkanının uydusu olanlara dik duramayanlara ihtiyacımız yok. Ya liyakat ya liyakat! Buğday girip un çıkan adaylarımız olsun. Kimse kilisede imam aramasın.

Buca'da İsmail Bekiroğlu

Tire Hakan Şenoyar sanki garanti gibi.

Çeşme Ekrem Oran bizce banko.

Torbalı Öğünç Demir ve Sıla İlgi Aktaş biraz önde gibi.

Selçuk Vefa Ülgür ve Emir Cömert amiyane bir tabirle at başı gibi.

Foça Günal Biçer çok ciddi hazırlanmış, çok ciddi karşılığı var. Umarım örgütteki bu karşılığının ödülünü genel merkezden alır.

Güzelbahçe Uğur Yelekli. Sanırım bu iş bitti banko gibi gözüküyor çok büyük bir karşılığı var.

Karabağlar karmakarışık bir yer. Çık işin içinden çıkabilirsen. Ali İhsan Yıldız, Bülent Sözipek, Şakir Başak, Abdülkadir Sinan ve mevcut başkan Sayın Muhittin Selvitopu. Vallahi biz burayı tam çözemedik ama hangi aday çıkarsa çıksın karşısında AKP’nin adayı olması beklenen ve ciddi bir karşılığı olan Karabağlar Kaymakamı Sayın Mehmet Sadık Tunç’u unutmamak gerekir.

Dikili Rıza Gök çok ağır basıyor.

Aliağa Özcan Durmaz ise ön planda çıkıyor.

Urla Bahri Yalaz ve Burak Oğuz ismi ön plana çıkarken sanki Burak Oğuz biraz daha önde gözüküyor.

Çiğli Ali Rıza Koçer, Hasan Aslan, CHP eski İlçe Başkanı Ayhan Güneş, Aziz Buga ve Gürbüz Bal isimleri ön planda ama geçen ki yazımda yazdığım gibi Hz. Ali gelse buradan zor çıkar.
 
Menemen Serdar Aksoy ve Ömer Güney. Hakikaten iki tane deneyimli ve çok iyi örgütlenen arkadaşımız hayli mesafe almışa benziyor. YSK kararını bekleyen Ali Kemal Elitaş’tan resmi aday oluncaya kadar söz etmeyeceğiz.

Konak Muhsin Kurt, Hüseyin Saygılı, Mehmet Türkbay ön planda gözükürken örgütün içinden gelmiş, örgüte saygılı Hüseyin Saygılı ve gerçekten bir parti emekçisi. Bilgili, donanımlı CHP’ye ömrünü feda etmiş, madden manen bu parti için çok şeyler vermiş olan halkta büyük karşılığı olan Muhsin Kurt, futbol maçındaki bir slogan gibi haydi haydi tam zamanı şimdi.
 
Değerli dostlar şunu söylüyorum ki hiç kimse Muhsin Bey’e torpil yaptığımı zannetmesin. Keşke bütün CHP’li arkadaşlarımız onun kadar emek verebilse.
 
Karşıyaka Ali Engin ve Doktor Taha Okan. Taha beyin halkta ciddi karşılığı var. 2014 yılındaki milletvekili adaylığında haksızlığa uğradığı söyleniyor. Tam bir Karşıyakalı. Arif olanlar anlar...

Sayın Ali Engin’e gelince eski il başkanımız çok deneyimli. O, partiye büyük emekleri geçen kurt bir siyasetçimiz. Kurultay sürecinde İl Başkanımız Deniz Yüce ile birlikte Aziz Kocaoğlu karşısında dik durup, Genel Merkezin yanında yer aldılar. Şayet Genel Merkezin yanında yer almasalardı büyük ihtimalle CHP’de Genel Kurula yol açacak imzalar toplanabilirdi. Bence kurultayı engelleyen bu davranışı, siyasette yıllardır direkten dönen makûs tarihini değiştirecek ve kesinlikle bir yere aday olacak. Her ne kadar Karşıyaka ve Çiğli için anılsa da gönlünde Çiğli değil Karşıyaka yatıyor. Bu sözümü de herkes ciddiye alsın. Sayın Ali Engin’e de hayırlısı olsun.

Bornova da iki aday öne çıkıyor; Bunlardan Okan Karlıdağ, STK ve ev çalışmaları olanca hızıyla devam ediyor. Ciddi bir mesafe aldığı gözlemleniyor ve yine Sayın Ali Sözer’de bu işe o kadar inanmış ki şimdilik yarış Okan Karlıdağ ile Ali Sözer arasında gidip geliyor. Resmen adaylığını açıklayan Ethem İnal ve Ender Kırmızı derin bir sessizlik içerisinde. Genel merkezdeki çalışmalarına devam ediyorlar. Yalnız burada Hatice Zeybek ismine DİKKAT.
Arkasında hangi güç var biliyorum ama kendisi konuğumuz olduğunda bunları ayrıntılarıyla yazacağım. Yine benimle görüşme yapan kadın adayımız sanırım önümüzdeki hafta adaylığını resmen açıklar. Bizde kendisine söz verdiğimiz gibi bize haber verinceye kadar görüşmelerimiz gizli kalacaktır.

Bayraklı’ya gelirsek mevcut Belediye Başkanımız Sayın Hasan Karabağ Büyükşehir’e aday olması, diğer bütün aday adayları arasında iştah kabartmıştır. Sayın Karabağ’ı sevenler ve sevmeyenler Büyükşehir’e belediye başkanı olması için uğraş içindeler. Bu siyasetin garip bir cilvesidir. Pınar Susmuş, Songül Gök, Serdar Sandal, Cindi Canpolat, Murat Haluk Öncel, Hatice Tatlı bilinen adaylar. Sayın Kerim Özer devlet memuru olduğu için sanırım YSK’nın kararını bekliyor. Resmen aday olduğunu da onunla ilgili görüşmelerimizi belirtiriz. Hasan Bey’in cenahında ise Murteza Çağlar’ın ismi geçmekle beraber ben üstüm açık kalmadıysa, rüya görmüyorsam Güler Tunçoku diyorum. Bu adaylarla yaptığım görüşmeler sonunda daha detaylı bilgiler vermeye çalışacağım.
 
Gelin bu yazımızın kıssadan hisse kimler nasibini alır ama bir Kayseri fıkrasıyla bitirelim. Kayserili çocuk annesiyle pazarda dolaşırken bir leblebicinin önünden geçerler ve çocuk ağlamaya başlar “leblebi istiyorum” diye. Annesi almaz, bunu gören esnaf “al çocuğum buradan bir avuç leblebi al” der. Ama çocuk leblebiyi almaz. Adam sorar “Niçin almıyorsun?” O da derki sen ver. Esnaf bir avuç leblebi verir. “Niçin kendin almadın” diye sorduğunda senin avucun daha büyük der.
 
HOŞÇA KALIN… SEVGİYLE KALIN…
 
 
 
 
 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Kemalettin 5 ay önce

Burada yazdıklarınız tamamı çöp. Suyu bulandırmak, gerçek adayların önü kesilmesin diye kamuoyunun önüne parçalanmaları için attığınız isimler.
Maalesef siz ve sizin gibi kirli siyaset yapanlar yüzünden ülkemiz her gün biraz daha kötüye gidiyor

Avatar
Fatih gurdag 5 ay önce

Çok teşekkür ederiz bu güzel analiz vede yorumlarınız için buca için tek altanatif ismail BEKİROGLUDUR.

Avatar
Devrim Koçoğlu 5 ay önce

taha bey keşke Simav’da oldaydı onun sayesinde belki bütün akrabaları CHP ye oy verirdi Referandumda be seşimlerse AKP ile MHP en yüksek oyu ordan aldı

sanalbasin.com üyesidir