İşte astronomik su faturalarının nedeni: İZSU’daki usulsüzlüğün faturasını İzmirliler ödedi!
İZSU Genel Müdürlüğü, 2017 yılında yasa gereği İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin sorumluluğunda olan kentin muhtelif yerlerindeki dere ıslahı ve yağmur suyu uzaklaştırma imalatlarını kendi kaynaklarıyla yaptı. Durum böyle olunca kurum bütçesi açık verdi. İZSU, açığı kapatmak için çareyi içme suyu tarifelerine zam yapmakta buldu. Diğer büyükşehir belediyeleri indirime giderken işletme giderleri ile yatırım maliyetinin yüksek olmasını gerekçe gösteren İZSU, son iki yılda içme suyuna toplamda yüzde 30 zam yaptı. İZSU'nun bütçe açığını zamla kapatma çabası Türkiye'nin en pahalı suyunu kullanan İzmirlilerin de tepkisine neden oldu. İZSU Genel Müdürlüğü'nün, 2017 yılında yasa gereği Büyükşehir Belediyesi'nin yapması gereken dere ıslahı ile yağmur sularının uzaklaştırılmasına ilişkin imalatları kendi gider bütçesinden karşılaması, Sayıştay'a takıldı. İZSU Genel Müdürlüğü'nün 2017 yılına ilişkin iş ve işlemlerini inceleyen Sayıştay, 5216 sayılı Büyükşehir Belediyesi Kanunu'nun "Büyükşehir ve ilçe belediyelerinin görev ve sorumlulukları" başlıklı 7'nci maddesi uyarınca bu tür imalatların Büyükşehir Belediyesi'nin sorumluluğunda olduğuna dikkat çekti. Denetçi, 2017 yılı içinde imalatlar için İZSU'nun kasasından çıkan 83 milyon 101 bin 013 liranın Büyükşehir Belediyesi tarafından İZSU Genel Müdürlüğü'ne ödenmesi gerektiğine dikkat çekti. İZSU, savunmasında 'Yapılan ıslah değil dere temizlik çalışması' dese de Sayıştay denetimler sırasında yapılan imalatların dere temizlik çalışması olduğuna ilişkin kendilerine idare tarafından herhangi bir yasal belge ya da bilgi sunulmadığını aksine yevmiye defteri incelendiğinde yapılan işlerin dere ıslahı, bakım onarım, korkuluk yapma işleri olduğunun açıkça görülmekte olduğunun altını çizdi. Bu nedenle söz konusu harcamaların İZSU tarafından asıl sorumlu olan Büyükşehir Belediyesinden tahsil edilmesi gerektiğine dikkat çeken Sayıştay Denetçisi, "Yağmur sularının uzaklaştırma ve dere ıslahı harcamalarının alacak kaydının yapılmaması nedeniyle Diğer Kurum Alacakları Hesabının mali tablolarında 83 milyon 101 bin 013.38 Liralık eksik gözükmesine neden olunmuştur" dedi.

İZSU’nun zararını İzmirliler kapattı

EMSAL KARAR VAR
Yapılan imalatların Büyükşehir Belediyesi tarafından ödenmesine ilişkin Bursa 3. İdare Mahkemesi'nin 2014 yılında verdiği kararı hazırladığı raporda emsal karar olarak gösteren denetçi; "Bursa 3. İdare Mahkemesi uyuşmazlık konusu yağmur suyu şebekesi işinin İSKİ Kanunun 25. maddesi kapsamında yapıldığı, 5216 sayılı Kanuna bakıldığında büyükşehir belediyesi sınırları içerisindeki alt yapı, kanalizasyon hizmetleri ile yağmur sularının uzaklaştırılması hizmetini yürütme görevinin büyükşehir belediyelerinin görevleri arasında yer aldığı anlaşılmakta olup Büyükşehir belediyesinin yapmakla görevli olduğu bu hizmetlerin yatırım ve imalat giderlerinin Büyükşehir Belediyesince karşılanması yönünde karar almıştır. Kararda bu tür harcamaların ilgili büyükşehir belediyelerinden alınması gerektiği belirtilmiştir. Mahkeme kararından da anlaşılacağı üzere İZSU Genel Müdürlüğü tarafından 2017 yılında dere ıslahı ve yağmur sularının uzaklaştırılmasına ilişkin yapılan imalatlar için harcanan 83 milyon 103 bin liralık harcamanın İzmir Büyükşehir Belediyesi'nden alınması gerektiği düşünülmektedir" dendi.
  
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.