"Kılıçdaroğlu'nun bilgisiz ve ilgisiz değerlendirmelerine üzüldüm"

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk ÇelikCHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun hükümetin tarım politikalarına ilişkin eleştirilerine yönelik basın toplantısı düzenledi. 

Kılıçdaroğlu'nun tarım sektörüyle ilgili gerçek olmayan değerlendirmelerde bulunduğunu belirten Çelik, tarım sektörünün stratejik olduğunu, görüşlerin bilgi ve belgeye dayalı olması gerektiğin ifade etti. Çelik, "Kılıçdaroğlu'nun bilgisiz ve ilgisiz değerlendirmelerine üzüldüğümü belirtmek istiyorum. Türkiye'yi yönetmeye talipseniz bu konudaki değerlendirmelerinizin altyapısı, dayanağı, bilgi ve belgesi olmalı. Ne yazık ki Kılıçdaroğlu dün yaptığı değerlendirmelerle ülke yönetimine hiçbir zaman talip olamayacağını açık ve net bir şekilde ortaya koymuş oldu. Bu değerlendirmelerinden dolayı özellikle tarım ile ilgili kılavuzlarını mutlaka gözden geçirmesinde yarar var." diye konuştu. 

"HAYVAN İTHALATINI MİNİMİZE EDECEK ÇALIŞMALARIMIZI DEVREYE KOYDUK"
Çelik, et ve besi ithalatının da bugünün meselesi olmadığını dile getirerek, 1969 yılında 90 bin dolarlık et ithalatı, 560 bin dolarlık da canlı hayvan ithalatı gerçekleştirildiğini, yıllar itibarıyla söz konusu ithalatın yapıldığını ifade etti.
Milli Tarım Projesi çerçevesinde bu ithalata kademeli son vermek için projelerini uygulamaya koyduklarını kaydeden Çelik, "Milli Tarım Projesi'nin hayvancılık ayağını harekete geçirmiş bulunuyoruz. Her yıl bu konudaki dışa bağımlılığımız daha da azalacak. Kademeli olarak 3-5 sene içerisinde hayvan ithalatı meselesini minimize edecek çalışmalarımızı devreye koymuş bulunuyoruz." dedi. 

Avrupa Birliği ile yapılan anlaşma çerçevesinde 19 bin ton donmuş karkas et ithalatının da şu an devrede olduğuna dikkati çeken Çelik, şöyle devam etti:
"Türkiye'de Kurban Bayramı'na kadar 1 milyon 400 bin kesimlik hayvanımız var. Kurban Bayramı'nda 850 bin civarında büyükbaş hayvan kesiliyor. Şu an itibarıyla hayvan varlığımızda bir sorun yok. Domateste olduğu gibi bir sorun yaşatılmaya çalışılıyor. Kurban Bayramı'na hazırlık anlamında bazı hayvanların piyasaya sürülmediğini görüyoruz. Kesim zamanı gelmesine rağmen, hayvan 7 ay beslendikten sonra kesime götürülmesi gerekirken, bu konuda biraz rahat davranıldığını tespit etmiş bulunuyoruz. Yani '8 ve 9'uncu ayda kesim yapalım' diyenler var. Eğer piyasada fiyatı yükseltmek için böyle bir oyuna girerlerse kesim vakti gelmesine rağmen bekletirlerse bu vatandaşların tekrar bizden besilik almaları mümkün olmayacak."

"ZEYTİNLİK ALANLARIN İMARA AÇILMASI SÖZ KONUSU DEĞİL"
Çelik, iyi mercimeğin yurt dışına gönderildiği ve GDO'lu mercimeğin Türkiye'de tüketildiğine yönelik iddiaları yanıtlarken, "Hububatta kendi kendimize yetecek ürün üretimini gerçekleştiriyoruz. Buna rağmen dahilde işleme çerçevesinde ithalatımız söz konusu olabiliyor. Bu GDO konusu rastgele konuşulacak bir konu değil. Bunu bilgiye, enstitülerden alınmış bir rapora dayalı konuşmayınca bu kamuoyuna kötü bir mesaj oluyor. GDO'lu bir ürün üretimimiz Türkiye'de söz konusu değil. Herhangi bir ürünün ithalatıyla ilgili de kılı kırk yararak incelemeler yapılıyor." ifadelerini kullandı.

Zeytinlik alanlarla ilgili Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının bünyesinde kapsamlı bir yasal düzenleme üzerine çalışıldığına işaret eden Çelik, "Orada, biz tavrımızı Sayın Bakanla paylaştık ve o çerçevede komisyondan geçeceği ümidi içerisindeyiz. Zeytin Kurulu oluşturulması ve kurulun kamu yararı çerçevesinde eğer bir zeytinlik alan ortadan kaldırılacaksa iki misli yeni alanın, zeytinliğin tahsisi şartıyla bu uygulamanın istisnai olarak yapılabileceği noktasındaki görüşümüze Sayın Bakanımız ve Bakanlar Kurulu katıldılar. Maddelere geçildiği zaman zeytinle ilgili maddenin bu şekilde olacağını rahatlıkla söyleyebilirim." değerlendirmesinde bulundu.

Zeytinlik alanların imara açılmasının söz konusu olmadığını vurgulayan Çelik, kamu yararı ihtiyacını dikkate alarak atılacak adımlara karşı telafisinin misliyle gerçekleşecek bir yaklaşım olacağını belirtti.
 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.