İşte bugün sona erecek af ve yapılandırma uygulamaları

İşte bugün sona erecek af ve yapılandırma uygulamaları 2.resim

KÖPRÜ GEÇİŞ CEZALARI İADE EDİLİYOR
İstanbul'da bulunan köprülerden geçen ve aks aralığı 3.20 metrenin üzerinde olan araçlara kesilen cezalara ilişkin iade için son gün bugün. Başvuru yaparak ödenmiş olan cezalar geri alınabilir.

İşte bugün sona erecek af ve yapılandırma uygulamaları 3.resim

VERGİ, PRİM VE TRAFİK CEZASI YAPILANDIRMASI
Hükümet'in çıkardığı borç yapılandırması kapsamında vergi, SGK prim borçları ve trafik cezaları taksitle ödenebiliyor. Bugün ise başvuru için son gün!

maaş ödemesi ile ilgili görsel sonucu

İŞVERENLER İÇİN SON GÜN
Çalışanlarını otomatik BES'e almayan işverenlere her bir çalışanı için 100 lira ceza kesilecek. Bu cezanın kesilmemesi için bugün son gün ve başvurunun yapılması gerekiyor.

İŞTE TÜM DETAYLAR...

İşte bugün sona erecek af ve yapılandırma uygulamaları 5.resim

Vergi, prim ve trafik cezası yapılandırmasında son gün
Vatandaşa, 31 Mart 2018’den öncesine ait vergi, prim, trafik cezası gibi borçlar için yapılandırma hakkı tanıyan af yasası, mayısta yürürlüğe girmişti 18 Mayıs’ta başlayan başvuru süresi 27 Ağustos’ta ilk taksit ödeme süresi 1 Ekim’de ve ikinci taksit ödeme süresi de 30 Kasım’da dolmuştu. Yapılandırma hakkının bozulmaması için ilk iki taksitin mutlaka ödenmesi gerekiyordu.

İşte bugün sona erecek af ve yapılandırma uygulamaları 6.resim

2.5 MİLYON KİŞİ VAR
Ancak vergi ve trafik cezası gibi idari para cezalarını belirtilen sürede ödenmediği için 2.5 milyon kişinin yapılandırma yani ‘af’tan doğan hakkı yanmıştı. Hükümet bu kişilere yeni bir hak daha tanımış ve süreyi Şubat sonuna kadar uzatmıştı. Şimdi bu hakkı kullanmak için son güne girildi. Borçları yapılandırdıktan sona ilk taksidi veya her iki taksidi hiç yatırmayanlar, bugün geç ödeme zammıyla birlikte ödeme yapabilecek.

Genel Sağlık Sigortası prim borçlarını bugüne kadar ödeyenlerden gecikme faizi ve gecikme cezası alınmayacak.

İşte bugün sona erecek af ve yapılandırma uygulamaları 7.resim

KÖPRÜ CEZASI İADE BAŞVURUSU İÇİN SON GÜN
Dingil mesafesi (aks) 3.20 metrenin üzerinde olan araçlarıyla geçmesi yasak olmasına rağmen 2 Kasım 2016-31 Aralık 2018 döneminde İstanbul’daki 15 Temmuz Şehitler Köprüsü ile Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nden geçenlere idari para cezası uygulanmayacak. Verilmiş cezalar tebliğ edilmeyecek, tebliğ edilenlerin tahsilatından vazgeçilecek.

Cezaları tahsil edilenlerin iade başvuruları için ise bugün son gün. Başvuru dilekçesi, vergi dairesinden temin edilebilecek.

İşte bugün sona erecek af ve yapılandırma uygulamaları 8.resim

DİLEKÇE YAZILACAK
Başvuru dilekçeleri, vergi dairesine, bankalara veya PTT’ye yapılmış ödemeler için Motorlu Taşıtlar ergisi yönünden bağlı bulunduğu vergi dairesine hitaben yapılacak.

Karayolları Genel Müdürlüğü, sanal POS’u üzerinden veya KGM posta çeki hesabına yapılmış ödemeler için dilekçe, Ankara Vergi Dairesi Başkanlığı Veraset ve Harçlar Vergi Dairesi’ne hitaben hazırlanacak. Vatandaşın parası, 29 Mart 2019 tarihine kadar iade edilecek.

İşte bugün sona erecek af ve yapılandırma uygulamaları 9.resim

OTOMATİK BES AFFI
45 yaş altı tüm çalışanların, işverenleri tarafından Bireysel Emeklilik Sistemine (BES) girişini sağlayan otomatik katılım uygulaması 2017’nin Ocak ayında başladı. Otomatik BES, işverenler açısında zorunlu; yani, kanun gereği tüm işverenler, 45 yaş altı çalışanlarını zorunlu olarak sisteme dahil etmek ve çalışanların maaşından bireysel emeklilik katkı payını kesip, anlaştığı emeklilik şirketine aktarmak zorunda.

İşte bugün sona erecek af ve yapılandırma uygulamaları 10.resim

Bu kapsamda da 2017’nin başında, 1000 ve üzeri çalışanı olan şirketlerin sisteme girişi ile uygulama başladı ve 2018’in Temmuz ayına kadar sırasıyla 100 ila 1000 çalışanı olan işletmelerdeki 11 milyona yakın çalışan, işverenleri tarafından sisteme dahil edildi. Bu tarihe kadar işverenlerden sisteme girişlerle ilgili pek sorun yaşanmadı.

İşte bugün sona erecek af ve yapılandırma uygulamaları 11.resim

Bu kapsamda da 2017’nin başında, 1000 ve üzeri çalışanı olan şirketlerin sisteme girişi ile uygulama başladı ve 2018’in Temmuz ayına kadar sırasıyla 100 ila 1000 çalışanı olan işletmelerdeki 11 milyona yakın çalışan, işverenleri tarafından sisteme dahil edildi. Bu tarihe kadar işverenlerden sisteme girişlerle ilgili pek sorun yaşanmadı.

İşte bugün sona erecek af ve yapılandırma uygulamaları 12.resim

45 BİN İŞLETME, 2 MİLYON ÇALIŞAN
Geçen yılın temmuzunda ise 10-49 arası çalışanı olan 130 bin işyerindeki, 4 milyon kişinin girmesi gerekiyordu. Sadece 85 bin şirketten, 2 milyon çalışan sisteme dahil oldu; 45 bine yakın şirkette çalışan 2 milyon kişi ise işverenleri tarafından otomatik BES’e alınmadı. Daha açık bir anlatımla 45 bin işveren zorunlu olan uygulamayı yerine getirmedi.

İşte bugün sona erecek af ve yapılandırma uygulamaları 13.resim

Yükümlülüğünü yerine getirmeyen işverenlere uygulanacak yaptırımlar da bulunuyor. Kanun, çalışanın BES katkı payını işçi alacağı niteliğinde imtiyazlı alacak olarak görüyor ve işverene, otomatik BES’e dahil etmediği her bir çalışan için 100 lira para cezası kesilmesini öngörüyor.

İşte bugün sona erecek af ve yapılandırma uygulamaları 14.resim

Bu yaptırımı uygulayacak makam ise Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı. Bu kadarla da sınırlı değil; kanun, çalışanın maaşından zamanında kesinti yapılıp, emeklilik şirketine aktarılmaması veya geç aktartılması halinde çalışanın uğrayacağı tasarruf kaybını da işverenin telafi edeceğine hükmediyor.

İŞVERENE UYGULANACAK CEZA
2018’nin sonlarında, çalışanlarını sisteme dahil etmeyen 45 bin işverene, cezanın nasıl ve ne şekilde uygulanacağı tartışılırken; Hazine ve Maliye Bakanlığı, 27 Aralık 2018’de, bir yönetmelik yayımladı ve yükümlülüğünü yerine getirmeyen işverenlere 2 ay süre tanıdı.

İşte bugün sona erecek af ve yapılandırma uygulamaları 15.resim

İşte bugün sona erecek af ve yapılandırma uygulamaları 16.resim

Bu yaptırımı uygulayacak makam ise Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı. Bu kadarla da sınırlı değil; kanun, çalışanın maaşından zamanında kesinti yapılıp, emeklilik şirketine aktarılmaması veya geç aktartılması halinde çalışanın uğrayacağı tasarruf kaybını da işverenin telafi edeceğine hükmediyor. İŞVERENE UYGULANACAK CEZA 2018’nin sonlarında, çalışanlarını sisteme dahil etmeyen 45 bin işverene, cezanın nasıl ve ne şekilde uygulanacağı tartışılırken; Hazine ve Maliye Bakanlığı, 27 Aralık 2018’de, bir yönetmelik yayımladı ve yükümlülüğünü yerine getirmeyen işverenlere 2 ay süre tanıdı.

İşte bugün sona erecek af ve yapılandırma uygulamaları 17.resim

Yönetmeliğe göre, bu süre içinde işverenler, çalışanların ücretlerinden BES kesintisi yaparak, emeklilik şirketine aktarmaları halinde hem çalışanlar otomatik BES’e dahil olmuş sayılacak hem de işverenlere herhangi bir cezai yaptırım uygulanmayacak. İşte bu süre 28 Şubat’ta doluyor. Bu 45 bin işveren, 28 Şubat’a kadar çalışanlarını otomatik BES’e dahil etti, etti; etmedi, yukarıda belirttiğim cezai yaptırımlarla karşı karşıya kalacak. Altını çizeyim, hemen bugün olmasa bile yarın öbür gün bu ceza uygulanacaktır.

2019 Ocak ayında, 5-9 çalışanı olan 400 bin küçük işletmedeki 2 milyon çalışanın şu sıralar otomatik BES’e girişi yapılıyor. Daha doğrusu yapılması gerekiyor. Şubat sonu, en geç martın ilk haftasına kadar işverenlerin çalışanlarını sisteme sokması ve maaşlardan yapılan kesintileri emeklilik şirketlerine aktarması gerekiyor. Beklenti, Geçen temmuzda olduğu gibi burada da 150 bine yakın işverenin ve bu şirketlerde çalışan 600 bin kişinin otomatik BES’e girmeyeceği yönünde. Açıkça söyleyeyim, bu ay sonuna kadar çalışanını sisteme sokmayan işverenler için 2 aylık af süresi de yok. En geç mart başında sisteme girdiler girdiler; yoksa aynı cezai yaptırım bu işverenlere de uygulanacak.
 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.