Dünya yeni çağa “bilgi çağı” süratle ilerliyor. Yeni çağ; kendi dinamiklerini, güç kaynaklarını kullanarak dünyayı yeniden şekillendiriyor. Sanayi toplumunun dinamikleri günümüzde etkisini yitirmiş, yerini bilgi toplumunun dinamiklerine bırakmıştır.
 
Ülkeyi yöneten siyasetçi ve bürokratların bu değişimi bilmeleri ve özümlemeleri gereklidir. Dünyada oluşan dengelerden ve değişimden habersiz yöneticilerin doğru karar almaları ve ülkemize yararlı olmaları mümkün değildir.
 
Dünün dünyasında değişimi kavramadan vaziyeti idare etmek mümkündü; ancak bugün değişim çok hızlı, vaziyeti idare etmek mümkün değildir. Bu değişime göre yapılanmayan iktidarlar, zenginlik yaratmaz, ülkeyi yönetemez hale gelebilirler.
 
1990’a kadar ülkelerin birinci öncelikli sektörü; milli güvenlikti. Bu tarihten sonra bu sektör, “ekonomi” olmuştur. Ülkelerin gücü, ekonomik kalkınmışlıklarıyla orantılı olarak tanımlanmaya başlanmıştır.
 
Bugünün ekonomisi dünün ekonomisinden farklıdır; çünkü teknoloji fabrikadan, insan beynine doğru değişime uğramıştır. Ekonominin temel belirleyicisi teknoloji değiştiğine göre, ekonominin alt sektörleri de değişime uğramıştır.
 
Bilgi çağının temel sektörü yazılım, ekonomisinin  alt sektörleri; iletişim, finans ve ulaşımdır. Bu sektörlerde gelişen ülkeler çağa uygun ekonomik yapılanmaya sahip ülkelerdir. Diğerleri, dünün dinamikleriyle bugüne uyma, yarını yakalamaya! Çabalama bilgisizliği içindedirler.
 
Çağa uyarsak ne olur?... Daha çok para kazanır, daha çabuk kalkınırız. Geçen yılki ihracatımız yüzellimilyar dolar. Bu ihracatın yarısı otomobil ve tekstil den ibaretti. Bu sektörlerin %70’den fazlası ithalata dayalı, diğer masraflar düşüldüğünde ülkeye kalan katma değer %10-15’den fazla değil.
 
Hindistan geçen yıl, sadece altmışmilyar dolarlık yazılım ihraç etti. Burada katma değer %90’dır. Çünkü üretim bilgi çağına uygun,  sermaye “beyin”den ibaret. Hindistan sadece altmışmilyar dolar yazılım ihracatından, bizim yüzellimilyar dolar toplam ihracatımızdan daha çok para kazanmaktadır!...
 
Çağa uyup uymamakta herkes serbesttir. Ancak değişim ve çağdaşlaşma öyle bir olgudur ki; kendisiyle uyum içinde olanları zenginleştirir. Çağın dinamiklerine aykırı hareket edenler, bir şekilde zenginleşemeyerek, geri kalarak cezalarını çekerler...
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.