Belkıs Baştürk: “Yaşam felsefem hoşgörü ve bağışlamak”
Köşe Yazarımız Yakup Uykutalp, Belkıs Baştürk ile hoş bir söyleşi gerçekleştirdi
 

 
Yakup Uykutalp: Belkıs Baştürk’ü tanıyabilir miyiz?
Belkıs Baştürk: Aydın doğumluyum. Çamlaraltı kolejinde okudum. İki yıllık sosyoloji mezunuyum. Babam müteahhit, annem ev hanımı. Babam, emekli olduktan sonra resim yaptı, kitap yazdı. Yıllar sonra hayatımın bir döneminde resim yaptım. İki yıl önce dünyaca ünlü ressam ve şair olan çok yakın dostum Fatma Elvin Öztürk’ün teşviki ile sanat danışmanlığı yaptım. Üyesi olduğum İzmir Ticaret Borsası’nda, babamın resimleri ve benim resimlerimi birleştirerek “Öz’e Vefa” adında bir sergi açtım. Çok güzel bir sergi oldu ve dokuz adet resim sattım. Hayatımda çok özel bir yeri olmuştur bu serginin. İki kızım var. Organik tarım, gayrimenkul danışmanlığı ve ticari emlak ile uğraşıyorum.
 
Y.U: Hep organik tarım deyip duruyoruz. Eskiden ne yapıyorduk?
B.B: 2010 yılında tarım işine girdim. İnanın ki çok heyecanlı girdim. Ama teferruatı yaşayınca, her gün hava durumunu takip ediyorsunuz, ilaçlamasını, çapasını, çiçeklenme dönemini hepsi çok hassas dönemlerdir. Birini kaçırdığınız zaman doğa affetmiyor. Kendinizi erteleyebiliyorsunuz, ama doğa ertelemeyi kabul etmiyor. Hani bir söz vardır “bakarsanız bağ olur, bakmazsanız dağ olur” çok doğrudur. O yüzden doğa ile zıtlaşmayacaksın. Eskiler ne yapıyorsa her şeyi yerinde yapıyordu. Maalesef günümüzde insanlar maddeye erken ulaşma ve ürünü erken almak için ilaçlama işlemini ve gereksiz çok fazla ilaç kullanıyor. Ve önümüze organik olmayan ürünler geliyor. O yüzden herkes organik tarım diyerek kendisini rahatlatıyor. Aslında organik dememize gerek yok. İnsanoğlu hak ediyor ve ne ekerse onu biçiyor.
 
Y.U: Sanata ilginiz var ve bilinen bir gerçeği saklayamayız. Sanat ile nasıl tanıştınız?
B.B: Şöyle söyleyeyim. Babam vesile olmuştur. Bir resmi bitirdiği zaman ben, yanında olmasam dahi telefon açıp fikrimi sorardı. Bana hep “Sarı Papatyam” diye hitap eder, resim nasıl olmuş diye fikrimi alması çok hoşuma giderdi. Bu da ileriki yaşantımda, bir sergi açmışsam rahmetli babamın bana katmış olduğu fikirleri sayesinde gerçekleşti. Kendisine müteşekkürüm.
 
 
 
Y.U: Sosyal aktiviteleriniz iş yaşamınıza da yansıyor. İnsanlar ne düşünüyorsa yaşıyor, Belkıs Baştürk ne yapmak istiyorsa gerçekleştiriyor. Sizce, Liyakatlılık önemli mi?
B.B: Tabii önemli. Liyakat adı altında bir derneğimiz var. Lider yaratıcı kadınlar derneği (Liyakat), ihtiyacı olan kadınlara balık vermiyoruz, balık tutmayı öğretiyoruz. Amaç; topluma kazandırmak, hayatını idame edecek şartlarını sağlamak ve hayatına dokunmaktır. Girişimcilik atölyesi diye başarılı öğrencilere destek oluyoruz. Bunun gibi birçok çalışmalarımız vardır. Örnek vermek gerekirse, huzurevini ziyaret ederek hediyeler aldık, çok mutlu oldular. Biz de onlarla beraber keyifli saatler geçirdik. Hayat paylaşınca güzel. Paylaşılmayan hiçbir şeyin değeri yok bence. Liyakat derneği kurulduğundan beri, üyesi olmaktan gurur duyduğum bir dernektir. Özellikle son beş yıldır sosyal komite de görev almaktayım.
 
Y.U: Aynı zamanda T.O.B.B. İzmir kadın girişimciler, Batuder, Tenis kulüp ve Küçük Kulüp üyesisiniz. Buradaki sosyal faaliyetler mutlaka keyiflidir.
B.B: Evet, çok keyifli. İzmir Ticaret Borsası’nda kadın girişimcilerde de üyeyim. Çok güzel insanlarla tanışıyorum. Yurtdışından gelen misafirlerimiz ile, iş bağlantıları yapmaya çalışıyoruz. Misafirlerimizi ağırlıyoruz. Batuder ise, İzmir iş dünyasının çok değerli iş insanlarıyla kurulmuş bir dernektir. Çok değerli dostluklar ve iş bağlantıları olmuştur. Her iş bağlantısı ülke ekonomisine katkı sağladığı için çok mutlu oluyorum. Bu iki derneğimizde, sosyalleşmek, eğlenceli vakit geçirmek için beraber oluyoruz. Tenis oynuyoruz. Arkadaşlarım kadar aktif olmasam da tenis oynuyor ve plates yapıyorum. Bu da beni hayata motive ediyor. İşimi, iş gibi düşünmüyorum. Bir hobi olarak düşündüğüm için her gün artıyla geçiyor.
 


Y.U: İş geliştirme de herhangi bir firmada görev ya da görevlerde bulundunuz mu?
B.B: Dernekler, işler için çok verimli. Egebeta firması çatısı altında bir yıl kadar, iş geliştirme ve proje müdürlüğü yaptım. Yapılan inşaat ve yapılarda otomasyon işleri için teklifler veriyordum.
 
Y.U: Bir sohbetimizde Reiki yaptığınızı söylemiştiniz. Sizi, hayata nasıl motive ediyor?
B.B: 15 yıl önce reiki ile tanıştım. Bütün yaşam felsefesini hayatıma kattım. Hoşgörülü olmak, bağışlamak, mutlu olup gülümsemek daha güzel yaptığını öğrendim. Hırs ve kötülüklerin vicdanların eksik olmasından kaynaklandığını gördüm. Asla ve asla dememeyi öğrendim hayatta. Aşkı tüm kalbimle aradığımda, yansımasını yaşantımda gördüm. Bu da hayatım boyunca hep akışta kaldı. Reiki master’ı çok teşekkür ederim, bana da hayatta yer verdiği için. Okunan yüzlerce kitap ve aldığım eğitimlerden sonra, dört yıl önce umreye gittim. Ömrümüzün sonuna kadar tekamül ediyoruz. Değişmeyen tek şey değişimdir.

Y.U: Sokaklar deyince ağzı var dili olmayan hayvanlar akla geliyor. Hassasiyetinizden dolayı görüş ve düşünceniz vardır muhakkak ya da bir projenizde olabilir.
B.B: Keşke toplumumuza tüm canlıların yaşam hakları olduğu bilincini yayabilsek. Aydın’da Funda isminde bir kardeşimiz var. Tek başına sokak hayvanları için mücadele ediyor. İlk aşama da Funda ile bir proje geliştirip, ikinci olarak da İzmir’deki Şophan barınağını iyileştirme yapabilmek için daha çok çalışmak ve projeler üretmek düşüncem var. Geçen yıl Alyans kulüpte, iki yıl üst üste yapılan yemekte, babamın yaptığı resimlerden hediye ederek açık artırma da sattım ve bunu barınak için harcadım. Babacığım mutlaka hissetmiştir.
 
 
 
Y.U: Çok güzel işler çıkarmışsınız. Babanız, sizinle gurur duyuyordur.
B.B: Teşekkür ederim.
 
Y.U: Kezleriniz ya da keşke olmasaydı gibi yaşadığınız pişmanlığınız oldu mu?
B.B: İyi veya kötü hiçbir şey için asla pişmanlık duymuyorum. Beni Belkıs yapan yaşadıklarımdır. Her şey için çok şükrediyorum.
 
Y.U: Aşk deyince ne düşünüyorsunuz? Aslında aşk iki insanın birbirini çok sevmesi olmamalı. İnsandan ziyade doğa aşkı, şehir aşkı, dostluklar bunların her biri aşktır.
B.B: Aşk, hayatın can suyudur. Hayatımızda hiçbir işi, aşkı, özrü ve sarılmayı ertelemeyelim. O yüzden sıradanlık en iyisi.
 


Y.U: Değerler ve kültürler için neler söylersiniz?
B.B: Eğitim ve kültürde, ailelerin yozlaşması konusu toplum olarak çok gerilere götürdüğünü düşünüyorum. O yüzden herkes patlamaya hazır bir bomba gibi. Katılımda değerlere önem vermediğimizi, kültürlerin çok gerilere gittiğini yaşıyoruz. Toplum için üzücü. Ama yine de hayata karşı umudu ve direncimi kırmayacağım. Pozitif düşünüyorum ve pozitif düşünmekte fayda var derim.
 
Y.U: Evren’e mesajınız var mı?
B.B: En büyük dileğim evren, sevgi üzerine kurulsun. Sevginin olduğu her yerde güzellik vardır. Sevgiyi ekelim, sevgiyle uyanalım, sevgiyle uyuyalım. Sevginin açamayacağı hiçbir anahtar yoktur.
 
Y.U: Sadakat
B.B: Bağlılıktır.
 
Y.U: Kurnazlık
B.B: Tehlikedir. Günümüz insanları zeka ile kurnazlığı karıştırıyor. Mutsuz eden sebeplerden.
 
Y. U: Mutluluk.
B.B: İçimizdedir. Aldığımız nefes, içtiğimiz su, bir işi başarmak, doğayı sevmek, ama bakmasını bilene.
 


Y.U: Barış.
B.B: İnsanlığın ihtiyacıdır.
 
Y.U: Kaç ülke gezdiniz?
B.B: 12 ülke gezdim.
 
Y. U: En çok beğendiğiniz ülke?
B.B: Hepsi çok güzeldi. Bana ilginç gelen İspanya Cebelitarık boğazı. Yunan adalarını hep kıskanmışımdır. Doğanın bozulmamasını biz neden başaramadık diye kendime sorarım.
 
Y.U: Son olarak katmak istediğiniz bir şey var mı?
B.B: Önce kendim için, sonra toplum için faydalı olabilecek şeyleri yapabilmek. Gelişimi tamamlamak, doğaya saygılı olmak, hayvanlar için daha çok şeyler yapabilmek. İhtiyacı olanlara daha fazla el uzatmak. Bunlar olduğu zaman zaten doğa insanlara canlılara küsmez.
 
Y.U: Teşekkür ederim.
B.B: Ben, teşekkür ederim.
 


 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.